Rok 2018 rokiem harcerstwa!

20 grudnia 2017 roku Senat Rzeczpospolitej Polski podjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa. Uchwała ta ma związek z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania na ziemiach polskich skautingu. Dokument wyraża uznanie dla działalności polskiego harcerstwa oraz jego przyszłej roli w wychowaniu młodego pokolenia. Podkreślono w nim, że w latach 1918-22, w procesie odrodzenia i zjednoczenia Rzeczpospolitej brało udział także harcerstwo polskie, tworzone od 1910 roku na wzór skautingu Roberta Baden Powella. Również w naszym województwie Kujawsko-Pomorskim Marszałek województwa pan Piotr Całbecki ogłosił rok 2018 rokiem 100-lecia Harcerstwa na Kujawach i Pomorzu.

„To dla nas olbrzymi zaszczyt, ze Senat postanowił ustanowić rok 2018 rokiem Harcerstwa. To dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Nadchodzący rok to dwie bardzo ważne rocznice – 100-lecie powstania ZHP oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, mam nadzieje, że uda nam się wspólnie spotkać na harcerskim szlaku” – w swojej wypowiedzi hm. Anna Nowosad, Naczelniczka ZHP